telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 421 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پس از ناکام ماندن پافشاری های مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود برای به کرسی نشاندن جعفر نخستین در فرمانداری این شهرستان، او اینبار سیروس شفقی را با اصرار فراوان از طریق وزارت کشور گزینه خود قرار داده است.
اکنون باید دید آیا گزینه نماینده این شهرستان اینبار به ثمر خواهد نشست یا خیر ؟

چاف نت

 سیروس شفقی کیست؟

 سیروس شفقی استاد بازنشسته جغرافیای دانشگاه اصفهان و بنیانگذار گروه جغرافیای آن دانشگاه و عضو هیئت علمی پژوهشگاه شاخص پژوه است .

او در سال ۱۳۱۲ در شهر ارومیه به دنیا آمد و مدارک دانشگاهی و لیسانس خود را در دانشگاه تبریز در رشته ی تاریخ و جغرافیا و علوم تربیتی به عنوان شاگرد اول بدست آورد. او برای ادامه تحصیل و کسب دکتری خود در سال ۱۳۳۸ به آلمان مهاجرت کرد و با استفاده از بورسیه تحصیلی در رشته جغرافی مدرک خود را از دانشگاه معتبر آلمان کسب کرد.

در سال ۱۳۴۴ برای تدریس دروس نقشه‌کشی و کوچ نشینی در دانشگاه کلن دعوت شد و به عنوان استادیار علمی و رسمی مشغول به کار گردید. دکتر شفقی از آذرماه ۱۳۴۵ به دانشگاه اصفهان منتقل و به استخدام دانشگاه اصفهان درآمد و گروه جغرافیای دانشگاه اصفهان را بنیان نهاد. او در این باره می‌گوید:

در آلمان که بودم، پس از اتمام تحصیل، در دانشگاه مشغول به کار شده بودم که از طرف دولت ایران نامه‌ای آمد ودر آن از تمام ایرانیان تحصیل کرده‌ای که در دانشگاه مشغول بودند دعوت به کار شده بود. یک هفته از دانشگاهی که کار می‌کردم مرخصی گرفتم و آمدم ایران. از بین شهرهایی که می‌شد بروم من اصفهان و شیراز را کاندید کردم؛ ۳ روز رفتم شیراز و ۳ روز هم آمدم اصفهان که اینجا را ترجیح دادم. برگشتم به کلن و استعفایم را نوشتم. اما استادم قبول نمی‌کرد و نامه نوشت که ایشان آسیستان من است و با من قرارداد بسته است … و بعد هم گفت به شاه شکایت می‌کنم. آن زمان سال ۴۵ بود… تا آذر ماه ماندم که البته باید مهر به ایران برمی‌گشتم. وقتی آمدم اصفهان، آذر ماه بود و سه ماه از سال تحصیلی گذشته بود. دیدم ۱۲۰ دانشجو برای رشته جغرافیای انسانی ـ اقتصادی و جغرافیای طبیعی ثبت نام شده ولی معلم نداشتیم. مجبور شدیم از دبیران مجرب شهر اصفهان کمک بگیریم و خودمان هم مثل یک معلم مدرسه‌ای ۲۵ ساعت در هفته درس بدهیم. تا به مرور فارغ‌التحصیل پیدا کردیم و به کادرمان اضافه شد …

سیروس شفقی در سال ۱۳۵۶ به مقام استادی نائل آمد. علاوه بر تأسیس و مدیریت گروه جغرافیا و علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان، تصدی ریاست دانشکده اقتصاد و علوم اداری و دوره‌های شبانه را بر عهده داشته است. نخستین نقشه جغرافیایی شهر اصفهان به کمک عکس هوایی توسط ایشان تهیه و ترسیم گردید.

از فعالیت‌های علمی-خدماتی وی تأسیس کتابخانه گروه جغرافیای دانشگاه اصفهان بدون کمک‌های مالی دانشگاه، راه اندازی و تأسیس ایستگاه هواشناسی در دانشگاه اصفهان، نماینده گروه جغرافیای دانشگاه اصفهان در کمیته برنامه‌ریزی دروس در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو شورای شهرسازی و اسم گذاری اماکن و معابر عمومی شهرداری اصفهان، عضو کمیته جغرافیایی مرکز گفتگوهای تمدنها، عضو و مؤسس انجمن جغرافیدانان ایران و دبیر بخش جغرافیای شهری و برنامه‌ریزی شهری فصلنامه تحقیقات جغرافیایی  و محقق علمی مرکز دانشنامه جهان اسلام می‌باشند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد