telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 427 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

"جناب آقای مهندس مهرداد لاهوتی، نماینده پرتلاش مردم فهیم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی درودی خالصانه محضر مبارکتان که از تبار یاران هستید. بدینوسیله از زحمات جنابعالی جهت تعویض و نصب سه‌عدد تیرک برق روستای میانمحله پاپکیاده توسط اداره محترم برق شهرستان لنگرود تقدیر و تشکر کرده، توفیقات روزافزون شما را در تمام مراحل زندگی از خداوند متعال خواستاریم. اهالی شورای اسلامی و دهیاری روستای میانمحله پاپکیاده . "

سه عدد تیرک برق ! شاید با خود بپرسید مگر نصب چنین چیزی هم نیاز به تشکر دارد؟ که حالا عده‌ای به نام یک شورا در بیلبوردی بزرگ بخواهند به واسطه چنین هدیه‌ای (!) از نماینده‌شان تقدیر کنند؟! اما این عین واقعیت است و این روزها تصویری در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست می‌چرخد که در آن عد‌ه‌ای از طرف شورای اسلامی و دهیاری روستای میانمحله پاپکیاده ، چنین کاری را انجام داده‌اند و آنطور که در گزارش بالا آمده از مهرداد لاهوتی نماینده شهر به‌دلیل نصب سه عدد تیرک برق قدردانی کرده‌اند.
نمی‌پسندم!
جالب اینجاست که مهرداد لاهوتی در گفت‌وگوی کوتاه با آفتاب‌یزد از این اقدامات اعلام بی‌خبری می‌کند و می‌گوید : چنین اقدامی ناشایست است که آن را اصلا نمی‌پسندم.  البته این بار اولی نیست که بیلبوردهای حاوی پیام‌های تشکر از نماینده‌ای آن‌هم به‌خاطر کارهای جزئی و پیش‌پاافتاده در شهرهای مختلف می‌بینیم، چراکه پیشتر هم از یک نماینده به‌خاطر نوسازی کمدهای استخر تقدیر کرده بودند . اما جای پرسش اینجاست که آیا نصب تیرک برق آنقدری مهم بوده که به‌خاطر آن ، بیلبورد تشکرآمیز نصب کنند یا فقط اقدامی تبلیغاتی برای نماینده مورد نظر ، آن‌هم با هر بهانه‌ای است؟
خودشیفتگی اجرایی است
یک رفتارشناس در این مورد به آفتاب‌یزد می‌گوید:  در نظام جمهوری اسلامی وقتی یک فرد شغل یا مسئولیتی را می‌پذیرد یعنی داوطلب خدمت به مردم و نظام می‌شود. در واقع اساس باور نظام مردم‌سالاری این نکته است. ولی متاسفانه اخیرا ملاحظه می‌شود که باید کوچک‌ترین اقدام و حرکت از سوی برخی از مسئولان اعم از انتخابی یا انتصابی، مورد تقدیر و تشکر قرار گیرد، آن‌هم به‌صورت بیلبورد در سطح شهر! جالب اینجاست که اگر چنین کاری صورت نگیرد باعث ناراحتی فرد موردنظر می‌شود.» مجید ابهری با بیان اینکه در بسیاری از موارد، اینگونه تشکرات با نظر یا هدایت خود فرد موردنظر اجرا می‌شود، عنوان کرد : از نگاه رفتارشناسی علت این اتفاق در دو نکته خلاصه می‌شود؛ یکی اینکه بُلدشدن کوچک‌ترین کار مسئول آن‌هم به‌صورت بنر، جنبه تبلیغاتی دارد یعنی آماده‌سازی فرد برای دوره‌های دیگر یا مسئولی می‌خواهد خدمات خود ولو اینکه کوچک باشد را در معرض دید همگان بگذارد. بنابر هر دو دلیل این حرکت یعنی خودشیفتگی اجرایی که کم‌کم در جامعه در حال شکل‌گرفتن است.  وی افزود : البته اینکه یک مسئول کاری را انجام می‌دهد و از او تشکر هم می‌شود، اقدام خوبی است، اما نه در کارها و حرکاتی که در ردیف خدمات و وظایف او قرار دارد. با این اوصاف کم‌کم جامعه به سویی حرکت می‌کند که باید هر روز شاهد تقدیر و تشکر از مسئولانی باشیم که به وظایف قانونی، ملی و اجتماعی خود عمل کرده‌اند .  این جامعه‌شناس بیان کرد : از تبعات این اتفاق این است که مسئولان در ردیف خودشیفتگان اجرایی درمی‌آیند و برای هر حرکتی که انجام می‌دهند منتظر تقدیر و تشکر می‌مانند و در صورت قدردانی‌نکردن از آنها، دیگران را به حق‌نشناسی محکوم و حتی ممکن است دیگر به وظایف قانونی خود نیز عمل نکنند. آن زمان است که یک سنت غلط و نادرست در جامعه ماندگار می‌شود .
وی گفت :  از نگاه مردم نماینده یا مسئولی که در این درجه از کار قرار می‌گیرد، فردی خودشیفته تعبیر می‌شود که برای هر حرکتی که انجام می‌دهد منتظر قدردانی است. اما در نهایت این اقدام در انتخاب‌های بعدی مردم بسیار اثرگذار خواهد بود، چراکه وقتی یک مسئول کاری را انجام می‌د‌هد در واقع به وظیفه خود عمل کرده پس نیازی به تشکر ندارد. از سوی دیگر اگر مسئولی کاری را برای رضای خدا انجام می‌دهد، در نزد خدا ثواب وی محفوظ است، ولی اگر برای راضی نگه‌داشتن مردم و اعلام کار انجام شده است کار زیبایی نخواهد بود.

چاف نت

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد