telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مرداویچ سپاهی به فرماندهی کرادیس که خواهر زاده او بود به منظور فتح همدان فرستاد اما حاکمان همدان از سپاهیان گیلک دل خوش نداشتند و با خلیفه عباسی همکاری کردند و سپاهیان گیلک شکست خوردند و خواهر زاده مرداویچ جان سپرد .

این پادشاه گیلک گیلانی برای انتقام از مردم ری با سپاهی بزرگ تر عازم همدان شد و آن‌جا را به تصرف درآورد و گروه بی‌شماری را به سبب کمک به نماینده خلیفه عباسی و اعراب کشت.

بنابه روایت مسعودی، در نخستین روز نبرد در حدود چهل هزار مرد کشته شدند. کشتار سه روز به درازا کشید و شهر نیز تاراج گشت. مرداویج پس از گشوده شدن شهر خون تمام فرماندهان و سربازان شهر ری را ریخت تاجایی که گفته‌اند فرمان داد تا به ازای هر کشته از سپاهش ده نفر از انان را بکشد فریاد این بیداد به بغداد رسید و مقتدر، خلیفه عباسی در سال ۳۱۹ هجری/۹۳۱ میلادی سپاهی به فرماندهی هارون بن غریب به جنگ مرداویج فرستاد، ولی این سپاهیان در محلی میان قزوین و همدان شکست خوردند.

مرداویج سر آن داشت تا بغداد را بگیرد. خلافت را براندازد و دولت عرب را از میان ببرد و پادشاهی ایرانیان را دوباره برقرار سازد و خود را شاهنشاه بنامد. خلیفه که از پیشروی وی تا خوزستان بیمناک بود، تصمیم گرفت با میدان دادن به آل بویه زمینه ضعف مرداویج را فراهم آورد غافل از اینکه آل بویه و آل زیار هر دو حکومتی گیلک تبار و اهل گیلانن بودند و همکاری این دو باعث نابودی خلیفه عباسی و فتح بغداد شد که در پست های بعد به طور دقیق تر بهش میپردازیم.

چاف نت

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد