بازدید سایت

ما 63 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

احیای بزرگترین کارخانه چای ایران چراغ یکی از میراث ارزشمند چای کشور را روشن می‌کند و صف‌های طولانی چایکاران را کاهش می هد و این نتیجه‌ای صد در صد برد-برد است.

 ‌سومین و بزرگترین کارخانه چای ایران که به دست نخست وزیر وقت ایران – قوام السلطنه- در بازکیاگوراب لاهیجان ساخته شد، کارخانه‌ای چهار طبقه با متعلقات اطرافش بود که پس از مرگ قوام، سرنوشت تلخی پیدا کرده است و هم اکنون تقریبا مخربه است.

حفظ چنین میزاث ارزشمندی از دغدغه‌های مردم محسوب می‌شود و انتظار می‌رود دست کم این کارخانه چای در لاهیجان به عنوان خاستگاه چای ایران ثبت شود تا نمادی برای این صنعت پرفراز و فرود باشد.   

علی شهیدیان اکبر رییس اداره چای لاهیجان در گفت‌و‌گو با ایسنا‌ ‌گفت: سال‌های طولانی است که این ساختمان از نظر ظاهری و فعالیت در وضعیت بدی بسر می‌برد.

 

چاف نت

 

وی با اشاره به اینکه این ساختمان قدیمی از عمارت های افتخارآمیز شهرستان لاهیجان است، افزود: در حال حاضر این ملک شخصی است و مالک و وارثان ان اختیار تام دارند که هرگونه مایلند آن را تغییر دهند اما ما امیدواریم این ساختمان همچنان در مسیر توسعه صنعت چای شهرستان قرار بگیرد و یا تبدیل به مجموعه‌ای شود که همواره ارزش چای سالم و خوش طعم لاهیجان را برای آیندگان بازگو کند.

شهیدیان اکبر ادامه‌ داد: از سوی اداره چای لاهیجان این آمادگی وجود دارد تا در صورت تمایل مالکین، تسهیلات لازم برای احیای مجدد این ساختمان اختصاص یابد.

وی گفت: در حال حاضر شهرستان لاهیجان از کمبود کارخانه چای رنج می‌برد و احیای مجدد این کارخانه می‌تواند فروش برگ سبز چای را برای چایکاران آسان کند.

رییس اداره چای لاهیجان اضافه ‌کرد: در گذشته 43 واحد کارخانه چایسازی در شهرستان لاهیجان وجود داشت که در حال حاضر 29کارخانه در این شهرستان فعال هستند.

وی خاطر‌نشان کرد: کاهش صف‌های طولانی چایکاران در کارخانه‌ها در زمان تحویل برگ سبز چای از دستاوردهای احیای مجدد این کارخانه خواهد بود و در نهایت احیای این کارخانه نتیجه‌ای صد در صد برد-برد دارد.

‌شهیدیان اکبر افزود: گاهی اوقات صف‌های طولانی موجب می‌شود که برگ‌های سبز چای از نظر کیفیت پایین بیاید.

 رییس اداره چای لاهیجان گفت: سالانه 27هزار تن برگ سبز چای در این شهرستان تولید می‌شود که به بیش از 6هزار تن چای خشک تبدیل می‌شود.

قوام السلطنه به جز احداث سومین و بزرگترین کارخانه لاهیجان یعن «کارخانه چای نو»، بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان، مدرسه و حمام نور و شهرکی برای کارگران کارخانه نیز احداث کرده بود.

هومن یوسفدهی یکی از مورخان گیلانی در اینباره می گوید: قوام السلطنه  مرد متولی بود که به خرید ملک در گیلان علاقه زیادی داشت و مالک رودبنه و بازکیاگوراب لاهیجان بود.

 

چاف نت

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد