telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 436 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

در گذشته در باغ خانه امان گیاهی بود خوشبو که به آن کَرَف می گفتند . بوی خوبی داشت . بیشتر کسانی که در گذشته و در چاف به نوغانداری ( پرورش کرم ابریشم ) مشغول بودند از آن استفاده می کردند . 

 به این طریق که آنها را از ساقه جدا کرده ، خشک می کردند و بر روی کرم های ابریشم می گذاشتند . 

کرم های ابریشم نیز به خاطر فرم این گیاه و همچنین بوی خوش آن ، پیله های خود را بر آن بنا می نهادند . پیله هایی که بر روی این گیاه بنا نهاده می شد ، درشت و خوش فرم بودند .

براستی که در آن زمان اطلاعات ما از این گیاه بسیار اندک بود . شاید کمتر کسی می دانست که به این گیاه سرخس می گویند . این گیاه در بیشتر جاها می روید . اما در منطقه چاف ، گیاه کرف در کناره های باغ ها و زمین هایی که در آن کشاورزی صورت نمی گرفت به شکل گسترده ای یافت می شد . کرف ها دارای برگ های زیبایی بوده ولی معمولا به عنوان علف هرز تلقی می شوند.

 

 حتی من به خاطر می آورم زمانیکه گاوها نزدیک این گیاه می شدند آنرا می بوییدند اما لب به آن نمی زدند و نمی خوردند . بنابراین می توان نتیجه گرفت که این گیاه جزو گیاهان سمی و خطرناک بوده است .

اما نباید فراموش کرد که این گیاه ، گیاهی دارویی نیز محسوب شده و دارای برگ ها و ریشه قابل خوردن است . این گیاه ملین بوده و جوشانده ریشه این گیاه نوعی مسكن محسوب می گردد . تحقیقات نشان داده است که ساقه‌های زیرزمینی این گیاه برای رماتیسم مفید می باشد . ساقه‌های زیرزمینی این گیاه ضد كرم است. اما به دلیل سمی بودن این گیاه مصرف این گیاه باید زیر نظر پزشك باشد و بهتر است از آن استفاده نگردد.

گیاه کرف همه جا می روید . حتی می توان در بالای کوهها نیز انبوهی از این گیاه را مشاهده نمود . ضمنا این گیاه برای اولین بار از طریق کشور روسیه و مناطق قفقاز به گیلان آورده شد .

 

در کشور ژاپن گیاه کرف طرفداران بسیار زیادی دارد . زمانیکه شهر هیروشیما در ژاپن مورد هجوم بمب های اتمی آمریکا قرار گرفت ، تنها گیاهی که در آن خرابیهای به جا مانده از بمب اتم توانست به رشدش ادامه دهد همین گیاه کرف بوده است . امروزه نیز برخی از اجزای این گیاه در تهیه نوعی سالاد در ژاپن اسفاده می گردد . متخصصان تغذیه در ژاپن دریافتند که این گیاه دارای مقادیر کربوهیدرات ، چربی ( خیلی کم و به مقدار 4 درصد ) و همچنین پروتئین می باشد .

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد