telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 1166 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

محیط بانان، حافظان محیط زیست و تنها با عشق و علاقه به طبیعت است که روزهای سخت و طاقت فرسا را ادامه می دهند و وقتی پای درد و دل محیط بانان زحمت کش می نشینی از علاقه و این عشق نامحدود سخن می گویند و حتی حاضرند که فرزندان خود در آینده این شغل را انتخاب کنند.

 در بدو ورود به پاسگاه محیط بانی چاف و چمخاله با  روحیه بانشاط محیط بانان پاسگاه که نشان از تاثیر مثبت محیط بر روح و روان انسان دارد، برخورد و با قایقی از رودخانه لنگرود که در آن  بیش از ۱۱۵ گونه گیاه ابزی و کنار ابزی وجود دارد،  بازدید کردیم.

 

چاف و چمخاله

 

 در حین لذت بردن از مسیر شاهد ساخت و سازهایی در بستر رودخانه، وجود سد سنگی برای جلوگیری از ورود آب شور به بالای رودخانه و مشکلات ناشی از آن و دام های غیرمجاز  برای صید ماهیانی که برای تخم ریزی به این رودخانه می آیند، کام ما را تلخ کرد اما چه کنیم که حقیقت این است که مردم باید خودشان از محیط زیست که نشانه ای از خلقت پروردگار و برای تمامی نسل هاست محافظت کنند و فرهنگ سازی لازم در این زمینه نیز از خانواده ها باید شروع شود و بدانند که محیط بانان جهادگرانی هستند که برای حفاظت از میراث خدادادی تلاش می کنند.

دوری از خانواده، درگیری با شکارچیان و تهدید شدن، پیشنهاد رشوه، آسیب دیدگی به علت درگیری با متخلفان و دیگر مشکلات این کار موجب نشده که محیط بانان شغل شریف محیط بانی را رها  و به دنبال شغل با امنیت تر و با درامد بیشتری باشند چرا که نگاه عاشقانه به محیط زیست است که آنان را در این مسیر استوار کرده است.

 

چاف و چمخاله

 

شیفت کاری پاسگاه محیط بانی چاف و چمخاله ۴۸ ساعته است و با مسئول پاسگاه هشت نفر در این مرکز فعالیت می کنند و در شیفتی که ما برای بازدید به پاسگاه رفته بودیم سید مهدی سعادت، مجید شیرزاد، ایمان قانع و رمضانعلی حسن پور حضور داشتند و بسیار صمیمی و مهربان از ما استقبال کردند و دقایقی در محل کار این عزیزان به گپ و گفت خودمانی پرداختیم و هم صحبت شدیم.

این محیط بانان فرهنگ سازی را عاملی مهم در حفاظت از محیط زیست عنوان کردند و تاکید داشتند که فرهنگ حفظ محیط زیست را باید به کودکانمان بیاموزیم.

محیط بانان پاسگاه چاف و چمخاله فصل های شکار و صید ماهی را بیشترین دوران حجم کاری خود دانستند و گفتند که از  ۱۲ شب به بعد بیشتر به جمع آوری تورهای هوایی می پردازیم.

البته ناگفته نماند که محیط بانان از مشکلات و درگیری های کار خود با شکارچیان متخلف هم سخن گفتند و خواستار  توجه بیشتر به لایحه حمایت از محیط بانی و تجهیزات و کیفیت بهتر وسایل نقلیه شدند چرا که نیروهای محیط بانی از جمله نیروهای شبه نظامی هستند که نیازمند حمایت های قضایی و حقوقی هستند.

گزارش از ریحانه شریفی سالکویه

 

اخبار چاف

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد