telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 138 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

در فصل تابستان بسیاری از اهالی ساکن چاف می توانند حفره های قیف مانند و استوانه ای را در زمین هایی که غالبا" خاک مناسب و خشکی دارند مشاهده کنند.

چاف نت

 

این حفره ها معمولا زیر درختان و کلا جاهایی  قرار می گیرند تا از خطر بارش باران در امان باشند. با گذشت زمان بیشتری این حفره ها به تدریج بزرگتر شده و بر تعداد آنها افزوده می شود. در زیر هر حفره ، حشره ای نابالغ قرار گرفته است که منتظر رسیدن یک مورچه و یا حشره کوچک دیگر و افتادن آن در حفره است . در گذشته مردم چاف به این حشره شیطونه می گفتند . شاید یکی از سرگرمی های بچه های دوره قدیم در چاف سر به سر گذاشتن و بازی با این حشره کوچک بود . در زبان فارسی به این حشره کوچک شیر مورچه می گویند .

 

چاف نت

 

شیر مورچه ها بدنی پهن و صاف با پاهای کوتاه دارند که بیشتر برای خزیدن طراحی شده اند . همچنین دارای سری صاف با آرواره هایی به شکل داس هستند . قسمت جالب در رابطه با این حشره آن است که لارو این حشره شباهتی به نمونه بالغ آن ندارد . چرا که شبیه به سنجاقک بوده و بدنی باریک با بال های ظریف دارد.

 

چاف نت

 

چرا مردم چاف به این حشره شیطونه می گفتند ؟

در زبان انگلیسی به این حشره  doodlebugs  می گویند . یعنی حشره فریبنده . شاید به دلیل خوی فریبندگی ای جانور ، مردم چاف به آن شیطونه می گویند .   شاید هم دلیل آن پروسه جستجوی آنها به منظور یافتن محل مناسب برای حفر و ایجاد یک شیار برای فریفتن حشرات کوچک و افتادن در دام آنهاست.  

 

چاف نت

 

شیر مورچه های نابالغ چگونه حفره های قیف مانند خود را می سازند؟ شکل شکم لاروها و قسمت های قدامی بدن آنها به تدریج باریک شده و پاهای عقبی آنان را قادر میسازد که به سادگی درون شن ها به سمت عقب حرکت کنند. همچنین موهای بدن آنها به سمت جلو حالت منحنی دارد که به توانایی عقب رفتن آنها درون شن ها کمک میکند. شیر مورچه ها درون حفره را با شکم بیضی شکل خود کاویده و بااستفاده از سر صاف خود ، شن ها را حرکت داده و به سمت خارج پرتاب میکنند. این چرخه به این شکل است که شن ها از قسمت عقبی بدن حرکت کرده و به وسیله سر جانور، به بیرون از حفره پرتاب میشوند. 

اگر یک شیر مورچه در هنگام حفر گودال با یک سنگ ریز یا هر شی دیگری مواجه شود سعی در خارج کردن و پرتاب کردن آن به سمت بیرون خواهد داشت. اگر جسم مورد نظر بیش از اندازه برای پرتاب شدن به بیرون بزرگ باشد اما حشره توانایی جابه جا کردن آن را داشته باشد، آن را به آرامی در گودال حرکت داده و در نهایت از حفره خارج میکند. پس از اتمام مراحل ساخت حفره، شیر مورچه به آرامی و بدون هیچ گونه حرکتی درون گودال می خوابد و تمام بدن به استثنای آرواره های خرد کننده و بزرگش، به وسیله شن ها می پوشاند.

 

چاف نت

 

شیر مورچه ها به هیچ عنوان آسیبی به گیاهان، گل ها، انسان ها و ساختمان ها وارد نمیکنند. آنها حشرات کاملا سودمندی هستند که از مورچه ها و سایر حشراتی که در تله آنها گرفتار شوند تغذیه می کنند  . بنابراین بهتر است با آنها کاری نداشته باشید و آنان را به حال خود رها کنید. البته برای کودکان (و حتی بزرگسالان!) بسیار جالب است که نحوه به دام افتادن حشرات و شکار شدن آنها توسط این حشره را مشاهده کنند. شما میتوانید این پروسه را حتی با انداختن یک مورچه به درون حفره، سرعت ببخشید.

چاف نت

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد