telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 116 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

روستای بالاچاف از توابع شهرستان لنگرود در شمال شرق این شهر به فاصله ۴ کیلومتر از ساحل دریای خزر واقع گردیده است. قدمت روستا با توجه به بررسیهای بعمل آمده به بیش از دویست سال می رسد و کشاورزی شغل اصلی مردم و عمده در آمد آنان طی پنجاه سال آخر حاصل از تولید برنج و پرورش کرم و پیله ابریشم بوده است .

در عین حال از محصولات باغی مانند سیفی جات ، مرکبات ، حبوبات ، و صید ماهی و پرندگان و در مقیاس محدود ، پرورش دام و طیور بهره مند می باشند.

ایمان به خدای تعالی و ارادت به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت- (س) از ویژگیهای بارز مذهبی و دینی مردم روستا بوده ، به نحوی که در منطقه به عنوان مردمانی مومن شهرت دارند.

انجام جمعی مراسم مذهبی ، بزرگداشت و تجلیل از مقام شامخ ائمه اطهار (ع) و اولیای الهی و خصوصاً بزرگداشت حادثه عظیم و غمبار محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی و مصائب اهل بیت در ماه صفر مورد اهتمام ویژه اهالی بوده است . وجود این روحیه منجر به تقویت باورهای دینی فرزندان و جوانان این روستا گردیده است . مردم روستای بالا چاف به لطف ایمان و روحیات مذهبی خود نسبت به انجام واجبات دینی و پرداخت وجوهات شرعیه
همت والائی داشته اند و رجوع آنها به مراجع عظام تقلید و علماء و روحانیون از آنان مردمانی دوستدار حوزه های مقدس علمیه ساخته و این امر سبب گردید تا روستا از فیض وجود علماء و طلاب علوم دینی بهره مند باشد.

ارتباط مردم روستا با قیام و نهضت اسلامی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، حضرت امام خمینی (ره) از سالهای بعد از ۱۳۴۲ توسط علماء محل و منطقه بر قرار گردیده است . اهالی توجه زیادی به دیدگاهها و نظرات مراجع دینی داشتند.
از علماء آگاه ، مبارز و انقلابی این روستا که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، مردم محل را در مبارزه با طاغوت نمایندگی می کردند و توسط رژیم (ساواک ) مورد آزار و شکنجه قرار گرفتند ، می توان به حجت الااسلام حضرات جعفری گیلانی و حاج شیخ محمدی خیری اشاره کرد.

با اوج گیری مبارزات مرجع بزرگ دینی ملّت ایران ، حضرت امام خمینی (ره) و طلوع مردم از خیانت ها و پلشتی های دودمان محنوس پهلوی ، اهالی روستا به این نهضت مقدس پیوسته ، به سهم خود تلاشهای وافری در به ثمر رساندن انقلاب شکوهمند اسلامی ملّت ایران داشتند.

فرزندان و جوانان این روستا نیز در طلیعه پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن نقش بسزایی در صیانت از انقلاب و دستاوردهای آن در مبارزه با عوامل ضد انقلاب ایفاء نمودند.

آنان با تشکیل انجمن اسلامی روستا و تاسیس کتابخانه اسلامی محل و با ایجاد فضای فرهنگی ، باورهای دینی و انقلابی خود را تقویت نموده ، با پیوستن به نهادهای انقلابی چون سپاه پاسداران و بسیج ، حوزه علمیه قم ، آموزش و پرورش و دیگر ادارات دین خود را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ادا کردند.


در جریان جنگ تحمیلی استکبار علیه انقلاب شکوهمند اسلامی ملت ایران ، نقش مردم روستای بالاچاف با توجه به سبقه مذهبی و انقلابی و احساس دین و تعلق به نظام اسلام ملموس تر گردید و مردم با ورود به صحنه با بذل و مال و جان فرزندان و جوانان خویش به دفاع از کیان اسلام و نظام اسلامی و حریم دین و ولایت پرداختند.

نقش بارز مردم مومن و فداکار روستای بالاچاف در جریان جنگ تحمیلی از تعداد شهدا و جانبازانی که در جنگ تقدیم نمودند قابل تشخیص است و از همین منظر است که از مردم روستا طی مراسم رسمی با اهداء لوح سپاس ملّت و دولت جمهوری اسلامی ایران تقدیر بعمل آمد و روستای بالاچاف به عنوان روستای نمونه جنگ در استان و شهرستان لنگرود معرفی گردید.

تعداد ۲۵ شهید و جاوید الاثر و آزاده و تعداد زیادی جانباز روستا از یادگاران دوران دفاع مقدس می باشد که از صنوف مختلف روحانی، پاسدار، بسیجی و سرباز مشمول سپاه و ارتش بوده ، سرمایه های تقدیمی مردم چاف به نظام مقدس جمهوری اسلامی را تشکیل می دهند. . لازم به ذکر است اولین شهید روحانی در دفاع مقدس در استان گیلان و اولین شهید دانش آموز شهرستان لنگرود راتقدیم نظام جمهوری اسلامی نمود.

آری باید به این همه ایمان وتعهد و وفاداری و آزادگی دلیر مردان زنان و مادران شجاع و شهید پرور این روستا مبا هات و افتخار نمود و سر تعظیم فرود آورد و سلام و تهیت فرستاد به ارواح همه پدران و مادران از اسلاف و گذشتگان این روستا که نهال ایمان به خدای تعالی و محبّت به پیامبر عظیم الشأن اسلام و آل طاهرینش (ص) را در دلهای فرزندان خود کاشتند و ایمان به احکام نورانی قران و اسلام عزیز را هر روز در وجود عزیزان خود تقویت نمودند و اینک این شجره طیبه اصلش ریشه درا عماق زمین و شاخ و برگش سر در آسمان اسلام و قرآن و ولایت دارد ودر هر عصر و زمان جلوه های آن بارزتر و منورتر می گردد.

گرامی باد یادو خاطره دلیرمردان هشت سال دفاع مقدس که عاشقانه و بی دریغ جان خویش در طبق اخلاق گذاشته تقدیم خدای حق نمودند .راهشان استوار و پر رهرو و ارواح مطهرشان قرین رحمت الهی واسعه باد

تحقیق ونویسنده : نادر کنعانی

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات (1)

 • کریمه شعبانی راد

  سه شنبه, جولای 24 2018 10:20:23am

  با سلام
  فوق العاده اثرگذار و زیبا و گرم نگاشته شده بود.
  با شناختی که از نویسنده اثر دارم قطعا از روح والای خود در بند بند متون دمیده اند که آن را چنان ملموس و اثر گذار ساخته است.
  باشد که بهترین میراث داران این ارزشها و فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی باشیم.