telegram logo icon 4

آدرس تلگرام :

 t.me/chafnet

بازدید سایت

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

روح‌الله قهرمانی چابک (زاده ۱۳۳۶ چابکسر، گیلان، ایران) سیاست‌مدار، دیپلمات و مهندس ایرانی است. وی استاندار گیلان در دولت نهم و دهم و سفیر کبیر ایران (سفیر تام‌الاختیار) در کشور کویت بوده است. قهرمانی نامزد انتخابات‌های سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه رودسر و املش شده بود که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

وی در تاریخ ۹ خرداد ۹۶ به دلیل ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.

 قهرمانی که سابقه معاونت اداری و مالی استانداری گیلان را داشت، در سال ۱۳۸۶ به استانداری گیلان منصوب شد. در دورهٔ او پروژه‌های عمرانی نسبت به استانداران قبلی با سرعت بیشتری پیگیری شد. اختلاف او با نمایندگان گیلان در مجلس باعث برکناری او از استانداری در سال ۱۳۹۰ شد. قهرمانی تا قبل از استانداری مسوولیت پروژه‌های عمرانی در نوشهر، کنگان و شرکت ملی نفت ایران، معاونت اداری ومالی استانداری و قائم مقامی سازمان تجاری – صنعتی انزلی را برعهده داشت. از این منظر وی در میان استانداران دیگر احمدی‌نژاد در گیلان کارنامه ویژه تری دارد. در زمان مهندس قهرمانی پروژه‌های عمرانی با شتاب بیشتر و روال بهتری انجام شد. اما اختلافات او با نمایندگان مجلس گیلان از جمله جبار کوچکی نژاد موجبات برکناری او را فراهم کرد تا وی به عنوان سفیر ایران در کویت انتخاب شود. قهرمانی چابک به دلیل برکناری مدیران اصولگرای استان زیر فشار شدید نمایندگان اصولگرای مجلس بود وحتی کوچکی نژاد از انتصاب او به عنوان سفیر ایران در کویت نیز انتقاد کرد.

کوچکی نژاد در توضیح علل برکناری قهرمانی چابک به این مسئله تأکید داشت که «استاندار گیلان هم در بعد عملکرد عمرانی، فرهنگی و اجرای عدالت و هم در دیدگاه سیاسی و اعتقادی که بحث کلیت نظام است، دارای ایراداتی است» آن‌ها معتقد بودند که قهرمانی چابک در حالی که از دولت اصولگرا حکم دریافت کرده برخلاف جریان آن‌ها عمل می‌کند و از جریانات رقیب حمایت می‌کند. روح‌الله قهرمانی چابک پس از پایان مسئولیت در استانداری گیلان، از اسفند سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۲ سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کویت بود. با ورود قهرمانی چابک به کویت در عملکرد سفارت و ارتباط آن با نهادهای کویتی، اعم از رسمی و مردمی تحول ایجاد شد، به طوری که فراهم آوردن تسهیلات برای سفر مردم کویت به شهرهای مختلف ایران، به خصوص به مشهد موجب افزایش تعداد زائران کویتی گردید و امروزه با افزایش تعداد پروازها به شهرهای متعدد ایران، هر ماهه ده‌ها هزار نفر برای گردش، زیارت، درمان و دیگر فعالیتهای تجاری و اقتصادی، راهی ایران می‌شوند. با پیگیری او، کمیته‌های حقوقی، بازرگانی و کنسولی دو کشور تشکیل شد. سفرهای متعدد رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزراء و وزیر امور خارجه ایران به کویت و حضور مسئولان بلندپایه کویتی در ایران، بخشی از عملکرد قهرمانی چابک بود. قهرمانی چابک مرتباً از زندان بازدید می‌کرد و از احوال و اوضاع و مشکلات احتمالی زندانیان مطلع می‌شد و با تلاش او، قانون انتقال و مبادله زندانیان و اتمام مدت محکومیت در ایران اجرا شد. ده‌ها مصاحبه و اظهارنظر در جراید روزانه و مجلات هفتگی از وی درج شد.

روح‌الله قهرمانی چابک در حالی که سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کشور کویت بوده است برای شرکت در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه رشت کاندیدا شده بود و در حالیکه مورد تأیید کامل مراجع چهارگانه طبق قانون انتخابات بوده است، رد صلاحیت شد. با رد صلاحیت وی، مشارکت مردم کاهش قابل توجه در حوزه انتخابیه داشته است. قهرمانی نامزد انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه رودسر و املش شده است که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان رد شد. سوابق تحصیلی وی عبارتند از: مهندسی سیویل (راه و ساختمان) از دانشگاه ITI آمریکا، فوق لیسانس مدیریت، دکترای اقتصاد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد