بازدید سایت

ما 265 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

روستای خالکیاسر یکی از روستاهای شهرستان لنگرود است که در 8 کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است.این روستا در شمال لنگرود در مسیر جاده چمخاله قرار گرفته است و با روستاهای پلت کله   موبندان پاپکیاده  همجوار است .

 برای رفتن به این روستا هم می توان از جاده چمخاله اولین فرعی سمت چپ بعد از خارج شدن از شهر لنگرود در جاده چمخاله رسید هم از مسیر موبندان و هم از طریق چاف و پاپکیاده به این روستا دسترسی پیدا کرد.

 روستای خالکیاسر روستایی است تقریبا بزرگ و با قدمتی طولانی وجمعیت 200 خانوار . این روستا در هشت سال دفاع مقدس  17 شهید داده است . در این روستا سه امامزاده مدفون است یکی در کنار مسجد روستا و دیگری در انتهای محل در  کنار باغها و مزارع به نام کوچ آستانه (آستانه کوچک مدفن امامزاده ابراهیم) و یک امامزاده هم دکانور نزدیک مزارع برنج قرار دارد.

 اهالی این روستا کشاورزند همه به کشت برنج می پردازند در کنار برنج به سایر محصولات باغی هم می پردازند . مانند کرم ابریشم که البته در حدود 7-8 سالی است بسیار کم به این کار می پردازند . در گذشته در کنار برنج مهمترین محصول روستا بوده است . اما سایر محصولاتی که در کنار برنج در باغها  کاشت می شود عبارتند از: لوبیا - سیر - سبزی - بادمجان - کدو  - گروز دانه (گیاه جارو) -  کیوی -  خیار - باقلا  سیب زمینی -  پیاز  و غیره. تقریبا اکثر محصولات کشاورزی در این روستا کاشته می شود . به علت مرغوبیت زمین تمام این محصولات خوب  به عمل می آید . مردم این روستا همه این محصولات را می کارند مورد نیاز خانوار را کنار می گذارند و مابقی را در فصل برداشت و یا بعضی را در زمستان به بازار لنگرود برای فروش می آورند.

 در گذشته زنان روستا در زمستان حصیر بافی می کردند و یا اینکه کار ریسیدن نخ ابریشم را انجام می دادنند که در حال حاضر کمتر کسی این کارها را انجام می دهد.

مردان روستا بعد از انجام کارهای کشاورزی نزدیک غروب همانند سایر روستاهای گیلان به قهوه خانه محل می روند تا هم چای بنوشند برای استراحت و رفع خستگی و هم از اخبار محل آگاه شوند و گپ وگفتی با دوستان و همسایگان خود داشته باشند.

بیشتر جوانان محل وقتی بزرگ می شوند به علت نداشتن کار راهی دیار غربت می شوند تا منبع درآمدی پیدا کنند و بعد ازدواج کنند (به علت محدود بودن زمین کشاورزی و قیمت پایین محصولات کشاورزی با وجود زحمت فراوان ) بیشتر به شهرهای تهران و کرج و قم مهاجرت می کنند.

 به سبب همین مهاجرت جوانان مدرسه راهنمایی محل به علت داشتن دانش آموز کم چند سالی است تعطیل شده است ، یعنی در حال حاضر روستا فقط مدرسه ابتدایی دارد و دانش آموزان مقطع راهنمایی به محل مجاور یعنی روستای پاپکیاده می روند.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

دین و مذهب